Webredaktör
Jonas Nordigårds
jonas@edgeflyfishing.com
 
      Den 24 februari 2008

 

Våren är i antågande och med den kommer ljuset, inspirationen och fiskemöjligheterna i en allt stridare ström. För min egen del har sista veckorna bjudit på allt från en riktig vargavinter i Arjeplog till vårvärme och t-shirtväder i Kalmar.

Fisket är absolut på g i de södra delarna av Sverige och Magnus Uhr och jag vek en kväll och förmiddag för fiske samt planering vid Norrbyströmmen i Motala under förra veckan. Tyvärr bommade vi de varmaste dagarna men fisket bjöd trots halvbistert väder på en fin lekfärgad båge som klev på en förtyngd maraboufluga strax före midnatt.

Vi har gjort en hel del förändringar på Edge sista månaderna och januari 2008 gav oss en rejäl rivstart på nya året tack vare positiva förändringar av forumstrukturen samt hårt arbete av den otroligt ambitiösa och kompetenta moderatorgruppen vi nyligen tillsatt. 1 060 000 sidvisningar i forumet för enbart januari månad talar för sig själv och det är ett nytt All time high för Edge. Tyvärr drabbades kort därefter vår webprovider av ett rejält sammanbrott vilket gjort att vi behövt fokusera stora delar av våra resurser på att få igång sajten istället för att lansera vårens aktivitetsplan.

Nu börjar det mesta ordna upp sig och det första som händer direkt forumet går igång är att vi drar igång vår årliga fototävling. Tävlingen är öppen för alla och det är ”Årets flugfiskebild 2007” som är temat. En nyhet för i år är att vi kör tävlingen i forumgalleriet, vilket gör det möjligt för forummedlemmarna att ge de olika bilderna en direkt feedback. Vi återkommer med regler, prisbord och en tävlingssida inom kort.

Söndagen hemma i Malung bjöd på ett varmt och härligt vårväder och självklart tog jag första bästa tillfälle att ”kolla båten” och smyga iväg och testa lite gäddfluga i en öppen bakvattenvik längs Ogströmmen. Jag hann inte mer än att tackla spöt och ta två steg innan jag noterar ett rejält skatbo som åkt med smältvattnet, två steg senare plockar jag upp en gammal telefonlur med sladd... Skräpsamlarkampanjen som diskuterats i forumet sista veckorna känns högaktuell. Faktum är att jag tog ett snack med Nicolas Jändel på Allt om Flugfiske tidigare i veckan och vi kom då överrens om att vi ska starta en gemensam skräpsamlarkampanj under våren. Upplägg för kampanjen lanseras inom kort på Edge och i tidningen. Edgeflyfishing.com, Allt om Flugfiske och Normark har lovat att ställa upp med priser till några av de flitigaste skräpsamlarna.

Vi har även noterat att allt fler forummedlemmar bidrar med fina artiklar och bildmaterial i hög klass och vi har därför tagit ett beslut att det är dags för en ny artikeltävling som vi tänkte dra igång direkt fototävlingen är avklarad. Så vässa pennorna och ge er ut på, eller sumera ett tidigare äventyr så er vi fram emot att får ta del av era bästa fisketillfällen senare i vår.

Med hopp om en kanonvår för oss alla.

Jonas Nordigårds
www.edgeflyfishing.com

 
Äntligen vår! Strömmen börjar öppna upp och självklart tar man första bästa tillfälle att pröva lyckan.


Skräp längs våra vatten är en vanlig syn och det är dags att vi kavlar upp ärmarna.


En snabbvisit vid Norrbyströmmen resulterade i att årets första båge landades.


Strömstaren verkade trivas ypperligt i den konstgjorda Norrbyströmmen.

Till förstasidan