Idag var det mestadels packning och städning inför flytten. Men jag hade tänkt att få till en rektur inför måndagen så att Tårta och Jeanette kunde bli lite extra sugna
Men tiden sprang iväg och Bissie behövde komma ut. Så kajakturen blev inställd och det blev en vasstur med fluga och Bissie som hantlangare.
Vi åkte iväg till strömsträckan. Nu i lågvattnet borde det gå att komma åt allt. Det gjorde det men det var TUNGT. Extremt mjuk botten och mycket vass som blåst in. Bissie och jag slet hund. Jag orkade inte pröva många ställen alls. På favokanten gick jag ut och tog några kast. Efter det 3 kastet, precis när jag skulle lyfta upp flugan kommer det en stor gädda och tar flugan. Jag ser direkt att det är en stor fisk och gör ett svepande mothugg. Jag känner på gäddan och den går tungt längs botten och stöter. JAg vadar ut till vasskanten för att kunna drilla den utan att fastna. Jag misstänker att dn sitter bra och kranar på. Spöt i botten och gäddan pressandes i andra änden. Jag vill försöka få in dem så snabbt som möjligt när det är så här nära leken. Efter ca 5minuter kan jag lyfta in en fet och fin gädda i vågsäcken. När jag krokar loss gäddan slänger den till med huvudet och lyckas pricka mitt lillfinger. Jag känner direkt att det blev skitdåligt. Innan jag ens hunnit släppa tången forsar det blod som skvätter ner gäddan och bissie. Snabb recall, alla plåster är i ryggsäcken som är hemma. Inte ens kirurgtejpen är med...
Bara att låta det blöda och hoppas på det bästa. Jag tar några stresskort. När jag vänder på gäddan ser jag att nästan halva käken är borta. Huggkrok? Ovarsam avkrokning? Nät? Jag tycker synd om henne men hon verkar välmående. Grym mage och fin bredd över ryggen.
Jag släpper tillbaka henne och ser henne simma sakta iväg. Jag kollar fingret och det forsar blod än. Jag funderar på att lägga ett tryckförband med hjälp av liten fiskelina och en sönderskuren tröja men jag ser att såren börjar gå ihop lite. Bra att få lite blod utbytt också.
Bissie och jag sliter oss tillbaka genom vassen och en bra stund senare kan jag pusta ut i bilen. Nu blev det en snabb hemfärd och tvätt av Bissie, mig och fixning av mitt sargade finger.
Men ett hugg och en fisk upp är inte illa med tanke på att jag bara fiskade i ca 2ominuter. Speciellt när det blev ett nytt PB för -09.
97cm och 8,9kg





















