Edgeforum: Lurad av vädret - Edgeforum

Hoppa till innehåll




.

Subscribe to LUMI's Blog        RSS-flöde

Lurad av vädret

Lämna en kommentar
Sitter på möte och försöker koncentrera sig, vad är klockan nu.. lite tidigt att ringa Stonefly ännu. Stonefly tog ledigt idag för att kunna nattfiska och senaste rapporten som jag fick innan jag gick och lade mig att sova bådade gott, 4 fiskar innan nattfisket dragit igång på allvar.
Ring... Stonefly ringer på mötet och jag går ut och efter en superkort information går jag tillbaka till mötet igen, va- vad sa han nu över 15 fiskar B)
Ringer senare på lunchen för mer detaljer tydligen hade fisket varit helt fantastiskt och han hade fått över 15 fiskar där endast några få var under måttet de flesta just under 50 och någon topp fisk som var över. Den största vägde 1,7 kilo... Nattfisket är igång både räka och sommarmask (sandmask) hade varit i farten. Fisken tog dock frisimmande räka.

Tusan nu är suget stort, slökollar vädret, 5-6 m/s sydlig... perfekt. ringer Rola och kollar, javisst han skall ut och vi bestämmer träff vid vattnet.
Väl på plats ser jag att det blåser som tusan, nästan kuling....
Fisket var bedrövligt, lite kontakt och endast en tröstfisk. Vi fick dock en rejäl dos med motion för bara att hålla emot tidvattenström och vind var ett styvt jobb.

Väder: Mulet 12 grader, syd upp till 15 m/s
Vatten: 15 grader och svag tidvattenström, rätt grumligt
Resultat en öring på ca 35 cm

0 kommentarer på inlägget

 

Bevakningar för detta inlägg [ Bevakningens URL ]

Det finns inga bevakningar för detta inlägg

September 2010

M T O T F L S
  12345
6789 10 1112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Senaste inlägg