.
Havsöring Stockholmsområdet
#62 OFFLINE
Skrivet 30 Mar 2012, 10:44
Yrkesfiskare tog under 2010 upp 7 ton gädda, abborre och öring. Människan tar alltså bara 0,5 promille av vad säl och skarv gör.
Så vi kan inte skylla på att vi tar deras föda. Det är väl heller inte egoistiskt att vilja skydda mångfalden. Är det rätt att låta skarv och säl utrota flera arter(öring, gädda, gös, abborre mört mfl). Människan är ändå den som givits möjligheten att påverka och att tillåta en mångfald. Även om vi inte alltid valt att göra så. Vi har möjlighet att låta samtliga arter samexistera i skärgården men som det är nu väljer vi att blunda när andra toppkonsumenter gör samma omedvetna misstag som vi själva gjort flera gånger i vår historia. Givetvis tänker inte skarv och säl så, men vi har kommit så långt att vi gör det. Om människan inte hade brytt sig om mångfalden hade mängder med arter tillåtits utrotas. Varför bör vi sluta bry oss nu?
#63 OFFLINE
Skrivet 30 Mar 2012, 10:53
#64 OFFLINE
Skrivet 30 Mar 2012, 10:55
kobben på 30 Mar 2012, 09:32 sade:
Slutar vi med stödutsättningar(eller i dagsläget håller konstant nivå) utan att minska på bestånden av skarv och eller säl, var kommer dem då söka sin föda? De kommer inte nöja sig med att tugga spigg iaf. Resterande föda för dem ute på fjärdarna räcker uppenbarligen inte till längre och antagligen kommer de lämna fjärdarna för permanent jakt inne i vikarna(gädda, gös, abborre, mört mfl). De är inte längre rädda för människan, finns knappt några som jagar dem längre.
Självklart är det väldigt viktigt att satsa på restaurering och hjälpa en naturlig produktion och det är främst där vi har möjlighet att påverka. Men frågan är om det räcker?
Nej det räcker uppenbarligen inte. Restaurering på bred front har ju pågått länge, speciellt i de "viktigaste" bäckarna, utan nämnvärd effekt. I tyskland och danmark, där de längre än oss varit infekterade av skarven, finns massor med observationer på skarv som fiskar smolt i bäckar. Scenariot riskerar att bli, att "vi" lägger enormt mycket tid och energi på att greja med en bäck, bara för att vid eventuell lyckad insats, stå och se på då skarven ohämmat mumsar i sig resultatet.
Skyddsjakt på säl och utrotning av skarv är, hur jävla politiskt inkorrekt det nu må vara, den enda rationella lösningen.
Mvh
HaLster
#65 OFFLINE
Skrivet 30 Mar 2012, 11:18
HALster på 30 Mar 2012, 10:55 sade:
Skyddsjakt på säl och utrotning av skarv är, hur jävla politiskt inkorrekt det nu må vara, den enda rationella lösningen.
Mvh
HaLster
Det svåra är att få allmänheten med på detta. De flesta ryggar nog tillbaka av förslaget och tror att vi blivit helt knäppa. De måste se det med egna ögon först vilket inte lär hända förrän det är för sent även för svenssonfiskandet efter abborre och gädda.
Problemet är lokalt i stockholms skärgård. Och det blir ju helt snett när artiklar som denna kommer ut i lokaltidningarna. Artikeln heter "sälen tar lika mycket fisk som yrkesfiskare". Allmänhetens respons bli något i stil med att "Om vi tar hälften av födan då är det ju egoistiskt att skjuta bort säl/skarv bara för att vi vill fiska mer". Men här i stockholms skärgård är det inte hälften det är något i storleksordningen en halv promille av vad skarv och säl äter och resultatet blir kritiskt för fiskbestånden.
Detta inlägg har redigerats av kobben: 30 Mar 2012, 11:39
#66 OFFLINE
Skrivet 30 Mar 2012, 12:04
kobben på 30 Mar 2012, 11:18 sade:
Problemet är lokalt i stockholms skärgård. Och det blir ju helt snett när artiklar som denna kommer ut i lokaltidningarna. Artikeln heter "sälen tar lika mycket fisk som yrkesfiskare". Allmänhetens respons bli något i stil med att "Om vi tar hälften av födan då är det ju egoistiskt att skjuta bort säl/skarv bara för att vi vill fiska mer". Men här i stockholms skärgård är det inte hälften det är något i storleksordningen en halv promille av vad skarv och säl äter och resultatet blir kritiskt för fiskbestånden.
Ja precis så är det naturligtvis men även en sån artikel som du länkar till borde vara "upprörande" för gemene man. 50% är ju väldigt mycket bara det.
Det finns en pervers idé bland många, speciellt patologiska PK naturvänner, att vi människor inte är en art på planeten jorden, att vi inte (som övriga arter) behöver föda i vår kropp för att leva, att vi därmed inte har någon "rätt" till naturresurser utan bara inkräktar och parasiterar på naturen. Nu är modernt sportfiske visserligen rekreation och lek men för oss människor, med den mentala stress vi lever i, minst lika viktig aspekt att beakta i sammanhanget, dessutom skulle ett kustnära yrkesfiske med distribution lokalt av färsk fisk både gynna miljön i stort OCH oss "aliens" map. bra och nyttig föda.
Lek med tanken på att sälen och skarven varit tillräckligt intelligenta för att känna till varandras existens och den konkurrens de utsätter varandra för.
Detta inlägg har redigerats av HALster: 30 Mar 2012, 12:04
#67 OFFLINE
Skrivet 30 Mar 2012, 15:22
Vad händer om inget görs? All fisk tar slut, skarven flyttar och kvar blir ett tomt ekosystem.
Det hjälper ju inte om engagerade personer lagar det lilla hålet i fören på skutan om någon annan står och borrar tre nya i aktern, båten kommer ändå att sjunka!!
Detta inlägg har redigerats av Professorn: 30 Mar 2012, 15:23
#68 OFFLINE
Skrivet 31 Mar 2012, 11:07
#69 OFFLINE
Skrivet 04 Apr 2012, 10:14
Tullviksbäcken exempelvis har den lägsta utvandringsstorleken i östersjön(7-16cm) vilket borde vara resultatet av torkan där varje år. Gotland har också mycket lägre utvandringsstorlek(12-15) än tex åvaån(16-20). Utvandringsstorleken verkar vara en anpassning till uttorkningen. I så fall är det säkert en anledning till att åvaåöringar klara sig dåligt på många ställen. De stannar kvar i vattendragen för länge och drabbas av födo- och syre-brist?
Det lär ju vara svårare att få tillstånd från markägare att anlägga våtmark på deras ägor än att sätta ut öring som är bättre genetiskt anpassad. Tror ni Gotland godkänner att vi snor lite rom? Man borde isf märka dem med bonknings-förbud och spraya dem med säl/skarv-repellent så de får chansen att leka igen
Edit. Läste i en rapport från sportfiskarna 2011:
"..Projektet bör i så fall ha som mål att introducera öring av tullviksstam.
Stammen är anpassad till låg vattenföring och så kallad yngelutvandring
sker på somrarna när vattenföringen är för låg.."
Detta inlägg har redigerats av kobben: 04 Apr 2012, 15:20
#70 OFFLINE
Skrivet 16 Apr 2012, 09:33
Vad jag sett så leker de på våren kring maj-juni och ibland även på hösten. Stannar ynglen kvar på lekplatsen sedan? Antar att även strömmingssmolten rör sig i stim. Men stannar de kvar nära land eller rör de sig ut på fjärdarna direkt?
Svara

1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar













