Hoppa till innehåll







.

hallelulja va jag gillar Tradera


261 replies to this topic

#181 ONLINE   sempai

    Advanced Member

  • Edgemember+
  • 10166 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:sthlm

Skrivet 22 Dec 2011, 23:03

Visa inläggmipert på 22 Dec 2011, 22:49 sade:

Kopiera och klistra in:

"giljotin"
Tack :)
40 och småbarnspappa :D försöker hinna med att nörda på ändå.
stockholms flugfiskecenter

FFF - CCI




#182 OFFLINE   FlyFly

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4441 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Skåne

Skrivet 22 Dec 2011, 23:09

Visa inläggChristian på 22 Dec 2011, 21:20 sade:

Jag var förbi FFM i Malmö i eftermiddags. Tycker deras affärsidé med spöbyggnad är intressant. Andrahandsvärdet må vara lägre på ett customspö, men pris till kund är lägre och kvaliteten är mycket bra. Sage och CTS ligger dessutom långt fram i utvecklingen, vilket gör deras byggen mycket prisvärda. Mycket välbyggda med fina och rejäla komponenter.

Jag gissar att detta ger bättre marginaler åt deras verksamhet.

Något som kanske kan inspirera andra butiker?

Ojojoj Christian, då var det jäkligt nära att du fått träffa mig... -_-
Sedge, Drakes & Rocken(snake)Roll

One hook, two hookers...

#183 OFFLINE   Rikard

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Malmö

Skrivet 22 Dec 2011, 23:39

Visa inläggmipert på 19 Dec 2011, 19:14 sade:

Intressant. Det finns fyra butiker i Malmö (kanske fem) och om man blir dåligt bemött i dem är det trist som attan.
Jag måste dock tillhöra "kändisarna" eftersom jag alltid mötes med ett hej och i en del affärer fått bra priser.

Haha, jag skojar förstås, inte en käft vet vem jag är och jag tror inte någon bryr sig om mig heller (jag är ganska tystlåten och mesig). Men jag tycker jag enbart blivit positivt bemött i Malmös butiker. Enda butiken jag kan minnas jag upplevt ett visst "motstånd" i är Snäjk. Inte för att någon var otrevlig men mer att jag fick jobba för att få service. :)
jag har inte varit på besök under året, utan det var en sammanlagd känsla, från genom åren tidigare besök. allt utveckals och i dessa fall tydligen till det bättre.

#184 ONLINE   Christian

    Årets Edgare 2009

  • Global Moderator
  • 7169 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Skrivet 22 Dec 2011, 23:42

Visa inläggFlyFly på 22 Dec 2011, 23:09 sade:


Ojojoj Christian, då var det jäkligt nära att du fått träffa mig...

Då hade vi tur båda två... ;)
Postad bild

#185 OFFLINE   FlyFly

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4441 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Skåne

Skrivet 22 Dec 2011, 23:46

Visa inläggChristian på 22 Dec 2011, 23:42 sade:

Då hade vi tur båda två... ;)

Jag ser att du glömt ett (o) framför tur..

Att det hände var förmodligen bara otur..?! ^ ^
Sedge, Drakes & Rocken(snake)Roll

One hook, two hookers...

#186 ONLINE   Christian

    Årets Edgare 2009

  • Global Moderator
  • 7169 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Skrivet 22 Dec 2011, 23:52

Absolut. Det hade varit kul att ses irl, R.

FFM är ett nav i Skånes flugfiskevärld. Tycker ofta man springer på folk där...

Bra affär med bra kunder.
Postad bild

#187 OFFLINE   Rikard

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Malmö

Skrivet 23 Dec 2011, 00:01

jag är sugen på en ny rulle, tänkte på näthandel, men efter denna tråd så blir det butik. :D

Detta inlägg har redigerats av Rikard: 23 Dec 2011, 00:01


#188 OFFLINE   Ken

    Advanced Member

  • Edgemember+
  • 1254 Inlägg:
  • Gender:Male

Skrivet 23 Dec 2011, 09:31

Svensk Näthandel sitter med ungefär samma deal :)
De flesta butiker måste idag ha näthandel oxo för att klara sig :)

#189 OFFLINE   Martin G f.d. Lagrace

    Advanced Member

  • Edgemember+
  • 1129 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Skrivet 23 Dec 2011, 15:29

Två tankar då.

Det är intressant att leverantörs- och grossistleden får fortsätta leva så ostört. Det är inte otänkbart att leveransskyldigheter kan komma att regleras i lag framöver. I nuläget har i vissa fall internethandel över gränser en i grunden orättvis konkurrensfördel. Och handeln är globaliserad nu.
Vad tror ni?

Och: Apropå showrooms såg jag det här i Skrapan på Södermalm idag. en fantastisk legoutställning med en liten butik längst in.
Jag kom även att tänka på golfutrustningssnubbarna som kuskar land och rike runt på demodagar på golfklubbar. Detta måste även spötillverkare kunna fixa.
(syns bilden?)

Bifogad tumbild(er)

  • Bifogad bild: ImageUploadedByTapatalk1324650328.086208.jpg

Detta inlägg har redigerats av lagrace: 23 Dec 2011, 15:32


#190 OFFLINE   Mr. Smith

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 968 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Åsa

Skrivet 23 Dec 2011, 15:52

Visa inläggsempai på 22 Dec 2011, 22:44 sade:

Elektronikbranschen är ett mysterium. De flesta visar minussiffror år efter år, men sen finns grossistföretag och produktionsföretag som dotterbolag, och de går med vinst. Luktar kreativ bokföring. Jag vet inte exakt vad elektronikbutiker/kedjor omsätter, men det är ju inga småsmulor. Omsättning kontra marginal ;)
Men det är mycket personal och enorma lager. Inte konstigt att OnOff konkade, och nån till står väl vid giljoutiben ?

Mediemarkts strategi är ju ganska "intressant". Man tar in massor med varor, men behöver inte betala för inköpet förrän man har sålt prylarna. Jag antar att flera av de andra större har samma överenskommelse? Det är så man dödar fackhandeln, online eller inte.

#191 ONLINE   sempai

    Advanced Member

  • Edgemember+
  • 10166 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:sthlm

Skrivet 23 Dec 2011, 23:24

Det är så sjukt illojalt mot mindre butiker. Konsignation etc funkar om man kör ett eller två märken, annars är det skit. Men visst skulle jag inte säga nej om leverantörerna fyllde butiken med varor och kom och inventerade en gång/månad och fakturerade mig i efterskott. Inget bundet kapital etc. Men skit när inte alla får samma möjligheter :(
40 och småbarnspappa :D försöker hinna med att nörda på ändå.
stockholms flugfiskecenter

FFF - CCI

#192 OFFLINE   Martin G f.d. Lagrace

    Advanced Member

  • Edgemember+
  • 1129 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Skrivet 24 Dec 2011, 11:03

Ja, det är också "hallå, Konkurrensverket" kanske.

#193 OFFLINE   Knota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Vånga Östergötland

Skrivet 25 Dec 2011, 13:09

Visa inläggnerylf på 19 Dec 2011, 22:16 sade:

@ Rikard

Tyvärr så har inte flugsortimentet blommat ut än då där är en annan butik som "låst" vissa leverantörer men det kommer mer mumma senare i vår.

De har för tillfället Airflo spön o Hardy men det e beställning på de sista.

Har dock fina sage o hardy rullar på hyllan, sen rio linor i de flesta modeller.

Men ett löjligt fint sortiment för spinnfiskare som riktar efter HÖ

http://www.piscari.se/

Adress finns längst ner på sidan.


Hur ska man tolka detta, om det är samma butik som länkas till.
http://www.tradera.c...x?ftgnr=2681241

#194 OFFLINE   Rikard

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Malmö

Skrivet 25 Dec 2011, 15:29

nja skall man stötta handlaren så får det ju bli på det lokala planet dvs för min del en butik i Malmö, näthandel ger ju just inte den personliga kontakten.

Piscari borde kanske vara snabba nu med en kommentar här på edge med tanke på föregående inlägg

#195 ONLINE   Bärgh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 860 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Nyköping,

Skrivet 25 Dec 2011, 16:01

När det gäller att stödja den lokala butiken så skulle jag gladeligen göra det om det sålde något som jag ville köpa. Bor man som jag gör i en liten stad så blir utbudet där efter.

Har hittat mina butiker på nätet där jag handlar, och det fungerar riktigt bra.. Bland annat så tycker jag en av firmorna/butiken håller oerhört hög standard på servicenivån. Handlar mest småsaker där så som linor tafsar och lite annat smått och gott.. Skickar man ett Mail till dem, eller lägger en Order på helgen så svarar dem nästa alltid under helgen.
Det är verkligen något som uppskattas från min sida att man får ett Mail där dem talar om om varan finns hemma, eller om dem måste beställa.

Jag stödjer dem som ger något tillbaka. Alltså blir jag nöjd, så återkommer jag garanterat. Tex Jon på Wittlock var en av dem som gjorde att jag har valt att lägga ner ganska mycket pengar där istället för att beställa många Sage-spön, Simms G4z vadare+G3 jackan från Usa som många gör när det kommer till vadare och spön över sju tusen/styck.

Men visst gör även jag fynd på Tradera. Här om dagen köpte jag ett Rio Versitip kit till mitt Switch-spö för halva priset och det var från en Fiskebutik som valt att lägga ut några varor på just Tradera. Tack för det säger jag.

//Bärgh

Detta inlägg har redigerats av Bärgh: 25 Dec 2011, 16:06


#196 OFFLINE   Tennswede

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Knoxville, TN, U.S.A.

Skrivet 25 Dec 2011, 21:52

Hej allesamman,

Jag är boende i U.S.A. och skulle vilja förtydliga en del vad gäller undran hur det kan vara så mycket billigare i U.S.A. än i Sverige. Det är naturligtvis många orsaker men många viktiga skillnader är följande:

Löneskillnaderna mot Sverige och U.S.A. Även lönespridning inom U.S.A. Detaljhandel är väldigt låga l löner. Allt från minimilön på c.a. 47 SEK i timmen till ca SEK 60 upp mot SEK 80. Vet ej vad lönen för butiksannställda i Sverige är men skulle tro att de är betydligt högre än här.

Vi har ingen VAT. Vi har sales tax som ligger på 4 till 9 procent på totalsumman, allt beroende på vilken stat. Skatter och sociala avgifter är betydligt lägre än i Sverige. Låginkomsttagare med barn är totalt skattebefriade.

Volymer är ett annat skäl. Vi har en befolkning som ligger på motsvarane hela Europas. Man kan inte få de volymerna I Sverige.

Vi har en flod ave Kina produkter, de amerikanska tillverkarna kämpar för att behålla sina marknadsandelar. Även med våra lägre priser här så har vi förlorat många butiker. Jag tror inte det blir många kvar i framtiden. Det går inte att stoppa näthandeln. Det är bara och inse att en ny tid är här. Hur många behöver en smed idag. Bara ett exempel.

#197 OFFLINE   nerylf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 48 Inlägg:
  • Gender:Male

Skrivet 25 Dec 2011, 23:16

Visa inläggKnota på 25 Dec 2011, 13:09 sade:

Hur ska man tolka detta, om det är samma butik som länkas till.
http://www.tradera.c...x?ftgnr=2681241

Han har slutat med det, men körde det parallellt med webshopen i början, tog för mycket tid sen han öppna butiken.
nu satsas det helt o hållet på butiken o webben.

Inte hur lätt som helst o komma på fötter i början, killen jobbar 80h i veckan för o bygga upp sin butik själv. Jag har överseende med en del saker för jag vet hur han sliter för att det ska bli bra. Lätt o sitta på andra sidan o tycka en massa om andra. OBS inget påhopp mot dig personligen så ta inte illa upp.

Jag hoppas bara han lyckas hålla ångan uppe o bli den butik Helsingborg saknar.

#198 OFFLINE   Rikard

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 138 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Malmö

Skrivet 25 Dec 2011, 23:56

Det är just ett sådant klarläggande som man snabbt måste komma ut med, Ett struket konto på Tradera och ett par negativa omdömmen, säger egentligen inte så mycket. Men när väl ett rykte kan ha kommit igång (kanske skapat här och nu - i denna tråd) så kan det vara svårt att stoppa.

Jag hoppas även att butiken kommer att gå bra, även om det inte är på min hemort. Varenda en som är beredd att satsa är värd att stödjas.

#199 OFFLINE   meek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1269 Inlägg:
  • Gender:Not Telling

Skrivet 15 Jan 2012, 15:14

Tänkte tipsa er om en bra deal på Tradera, iaf som jag ser det :)

Man ska ju köpa snöskoter på sommaren och motorcykel på vintern...

http://www.tradera.c...02199_146623570
http://www.tradera.c...02199_146623885
http://www.tradera.c...02199_141536887

http://www.tradera.c...02199_141536887
http://www.tradera.c...02199_146624071

....e.t.c

Har köpt dessa tidigare och de rullar ut fint.
Om du vill så köper du tafsmaterial billigt även där och kan knyta på och förlänga dina tafsar.

Eller så köper du RIO's tafsar för 89:-/st och göder din lokala fiskebutik - ditt val!

Detta inlägg har redigerats av meek: 15 Jan 2012, 15:21


#200 ONLINE   sempai

    Advanced Member

  • Edgemember+
  • 10166 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:sthlm

Skrivet 15 Jan 2012, 17:17

Riotafsar 59.- ;) 69.- för 12 fots i butik.

Fast bra tips ;)
40 och småbarnspappa :D försöker hinna med att nörda på ändå.
stockholms flugfiskecenter

FFF - CCI

#201 OFFLINE   mp86

    Advanced Member

  • Edgemember
  • 2389 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Vännäs

Skrivet 21 Jan 2012, 10:07

Tycker tradera är helt okej. Men handlar endast där om man kommer över nått till vrak pris. Annars handlar jag hellre ifrån butiker jag gillar.

#202 OFFLINE   meek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1269 Inlägg:
  • Gender:Not Telling

Skrivet 05 Apr 2012, 17:24

Visa inläggmp86 på 21 Jan 2012, 10:07 sade:

Tycker tradera är helt okej. Men handlar endast där om man kommer över nått till vrak pris. Annars handlar jag hellre ifrån butiker jag gillar.

En iPhone 4, 16Gb för 1875:- + 90:- Rek blev en ytterligare trevlig affär :)
Kanske inte så mkt med fiske att göra men dock Tradera ;)

Återstår bara att låsa upp den från Telenor, men det ska visst vara en baggis enl. google, men det får jag sätta mig in i ngn kväll frammöver.

#203 OFFLINE   Martin G f.d. Lagrace

    Advanced Member

  • Edgemember+
  • 1129 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Skrivet 05 Apr 2012, 17:40

Visa inläggmeek på 05 Apr 2012, 17:24 sade:

En iPhone 4, 16Gb för 1875:- + 90:- Rek blev en ytterligare trevlig affär :)
Kanske inte så mkt med fiske att göra men dock Tradera ;)

Återstår bara att låsa upp den från Telenor, men det ska visst vara en baggis enl. google, men det får jag sätta mig in i ngn kväll frammöver.

Beggad måste den vara, eller?

#204 OFFLINE   Johan M

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 849 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Linköping

Skrivet 05 Apr 2012, 17:48

Stör mig så jäkla mycket på alla Kinaimport-nissar som helt översvämmar tradera i dagens läge.
De är överallt.. Rullar i överflöd med skitkvalité osv.
Hur mycket får de egentligen lov att sälja som privperson innan de måste skaffa F-skattsedel?

Önskar man kunde välja bort dessa när man söker. På blocket kan man iaf välja annonser från privatpersoner och slippa alla företag.

#205 OFFLINE   meek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1269 Inlägg:
  • Gender:Not Telling

Skrivet 05 Apr 2012, 18:03

Visa inläggMartin G f.d. Lagrace på 05 Apr 2012, 17:40 sade:

Beggad måste den vara, eller?

så klart den är begagnad!
en snabbtitt på los elgigantos sa 5300:- i nypris.

men dom verkar gå för snäppet över 2000:-, ibland under som i detta fall.
rätt hyggligt då 4S är den nyaste modellen, va jag vet, och kostar 5700:-

jag själv är ingen mobilfantom och det är en kommande present :)

#206 ONLINE   harrydavid

    Advanced Member

  • Edgemember
  • 471 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Rejmyre

Skrivet 05 Apr 2012, 18:27

Har köpt en del som rör flugfiske på tradera och det har fungerat bra men jag skulle aldrig handla en mobiltelefon där för risken att bli blåst är stor

#207 OFFLINE   meek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1269 Inlägg:
  • Gender:Not Telling

Skrivet 05 Apr 2012, 18:51

Visa inläggharrydavid på 05 Apr 2012, 18:27 sade:

Har köpt en del som rör flugfiske på tradera och det har fungerat bra men jag skulle aldrig handla en mobiltelefon där för risken att bli blåst är stor

nej så till vida de inte sålt en massa tidigare.
detta va en tjej som sålt 219 grejer tidigare och inte ngn negativ köpare.

va säljaren ny på Tradera så hade jag inte bjudit på 1:- ens ;)

#208 ONLINE   harrydavid

    Advanced Member

  • Edgemember
  • 471 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Rejmyre

Skrivet 05 Apr 2012, 19:24

Det var en stor härva på tradera för några månader sedan och han hade massor med positiva omdömmen och det var ren fejk,det va ett omfattande bedrägeri på flera hundra tusen kronor så man skall inte vara säker på bra omdömmen. Han sålde massa nya flugfiskerullar,spön och massa annat,jag vet flera som blev lurade och han var en känd bedragare. Han måste ha kapat någons identitet för att få sina bra omdömmen tror jag

#209 OFFLINE   meek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1269 Inlägg:
  • Gender:Not Telling

Skrivet 05 Apr 2012, 19:39

isf vet jag i alla fall vilken storlek tjejen som lurar mig har, då hon sålt en massa kläder senaste tiden ;)
och en som drar stl small ska jag nog kunna läxa upp :angry:

:D

Om ni villså kan ni ju scrolla upp en bit och köpa billiga och bra tafsar innan våren kommer!?

Detta inlägg har redigerats av meek: 05 Apr 2012, 19:41


#210 OFFLINE   HåkanViskafors

    Edgemedarbetare

  • Edge Moderator
  • 10916 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Borås

Skrivet 05 Apr 2012, 20:00

Visa inläggharrydavid på 05 Apr 2012, 19:24 sade:

....jag vet flera som blev lurade och han var en känd bedragare. Han måste ha kapat någons identitet för att få sina bra omdömmen tror jag

Har svårt att tro att det handlar om kapad identitet i dessa fall då det är ytterst aktiva profiler även vid tiden före "bedrägeriet"
Däremot så förekommer det handel med profiler på Tradera.
Som tidigare sagt så är förtroendet lågt med en profil som inte gjort några affärer. Däremot en som gjort 4000 klanderfria affärer på att sälja småskräp har mycket högt förtroende. Och värde på "andrahandsmarknaden"....
Bara döda fiskar flyter med strömmen - Åsså den förbannade håven!

Pappersvändare från Borås, född -66


Håkan Andersson - EDGEPRESENTATION




Svara



  


1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar