Hojsan!
Jag håller på att rekar lite i min nymf ask för tillfället.
Jag tänkte binda nymfer i olika vikt.
Men det finns ett problem.
Om man ska ha 4 flugor per storlek och färg så blir det en jävla massa flugor, med tanke på att dem åkså ska ha olika vikt klasser.
Så mion fråga är, räcker det med haröra i olika färger och storlekar?
.
Nymfer....
Started By flugfiskarn999, 2012 01 08, 14:08
4 replies to this topic
#2 ONLINE
Skrivet 08 Jan 2012, 14:17
Det kanske inte räcker med bara haröra men du kommer ganska långt med det. Tänk inte så mycket på att du måste ha alla flugor utan bind det du tror på för det är troligen det du kommer fiska med. Vilka flugor som man senare använder är sånt som tiden får utvisa.
#3 ONLINE
Skrivet 08 Jan 2012, 14:46
Kanske lägga till ett rapphönehackel (el cdc) på dem som du kan rycka bort vid behov?
#4 OFFLINE
Skrivet 08 Jan 2012, 16:32
Några fasanstjärtsnymfer är aldrig fel. fasanstjärt finns i flera färger om man villa vara lite vild och galen och spexa till det lite. en snabb och enkel fluga att binda. ett halvt dussin i storlek 12 och ett halvt dussin i storlek 14, funkar fint för mig.
Detta inlägg har redigerats av Spenwrist: 08 Jan 2012, 16:33
http://www.fiskrens.wordpress.com där kan ni även se blåtiran som syns lite dåligt på profilbilden :)
#5 OFFLINE
Skrivet 08 Jan 2012, 19:09
Annars är ett fält bindningskit bra att ha med på längre resor...så man kan binda upp mer av det som funkat bra...
Svara

1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar












