Punta Arenas, Chile, 29 Januari 2001

På vägen till Rio Caleta passerar man två andra mindre vattendrag med bra fiske i.

Den första är Rio Grande och fisket kan stundvis vara mycket bra där.
Jag rekomenderar att man antingen fiskar i havet vid utloppet eller att man går någon/några kilometer uppströms.

Den andra är Rio Canello, ett något mindre vattendrag som likt Rio Grande är bäst uppströms eller vid kusten.

Rio Caleta är den bästa av de tre strömmarna. En anledning till det är att den är störst av de tre men en mer trolig är att den ligger mest avsides.
För att ta sig till Rio Caleta måste man korsa Rio Canello med bil, det finns nämligen ingen bro över Rio Canello.
         

När man, om vattenståndet tillåter, har korsatt Rio Canello kommer nästa problem... den sista milen av vägen är privat.
Som tur är är jag god vän med en av ägarna till Estancia Rio Caletas söner och har fått låna nyckeln till vägen.

Vill man fiska i strömmen och saknar nyckel är det helt okej att vandra till Rio Caleta.

Fiskerätten i Chile är likvärdig vår allemansrätt, innebärande att det inte finns några privata vatten.
Har man köpt ett fiskekort för Regionen (XII) för 110 kronor får man fiska överallt.
Problemet är att vägarna är privata...
Saknar man kontakter så kan det vara svårt att ta sig till de bästa vattnena.

Den sista biten av vägen till Rio Caletta är mycket, mycket dålig(lerig, djupa vattenhål, bäckar mm) och det är absolut nödvändigt att man har en bra fyrhjulsdriven bil för att ta sig hela vägen till strömmen.
Vi fick bl a stanna och kapa ett träd som hade blåst över vägen.

När vi väl hade kommit fram så fanns det två mindre sjul att lägga maten och viss utrustning i samt eldstad mm.

Det enda som var lite tråkigt var att campen var lite skräpig, gamla flaskor, burkar mm.

Likt alla strömmarna som rinner ut i "Seno Otway" är vattnet mycket humusfärgat i Rio Caleta.

Vid mycket regn kan fisket vara helt omöjligt då strömmen snabbt blir helt grumlig.

I samtliga strömmar som rinner ut i Seno Otway finner man Steelhead, Havsöring och Lax.

Fisket kan vara otroligt bra om det stiger mycket fisk (högt vatten i strömmen och högt tidvatten).

Normalt ligger medel i Rio Caleta på runt 3 kilo, I Rio Canello på ca 1,5 - 2 kg och likvärdigt i Rio Grande. I Rio Grande på "Isla Riesco" tvärs över Seno Otway är fisket likvärdigt Rio Caleta.

I samtliga strömmar finns alltid chanser på riktigt fina fiskar uppåt 8 kilo.

Jag fiskade både med haspelspö och fluga, största fisken tog jag på en Rapala (7cm orginal flytande SLN, Blå/silver/gul). Det var en nystigen havsöring på 4,2 kilo... en vacker sak som jag tyvärr inte har bild på än.

Digitalkameran gav upp nästan direkt(batteriet funkade inte).

Flugor som funkade bra för mig var: Muddler Minnow, Black Marabou Muddler och Red Neck.

Reportaget kommer att kompleteras med fler "fiskbilder" så snart jag framkallat mina diabilder.

I övrigt så hade vi ett ganska "lamt" fiske, mycket smått och inte så många större fiskar.

Expressreportage av:

[Jonas Nordigårds]