Forshaga: 14/9 -02
Foto: Mats Larsson
Det är i mitten av September och säsongen i Forshaga börjar lida mot sitt slut, Jag har under ett flertal tillfällen försökt att få mina harrfiskande vänner att prova på laxfiske, då det till deras stora förtret har blivit min nya passion.
Jag lyckas efter att lämnat fiskgaranti övertala Ola Lundberg att ta en resa till Forshaga, sagt och gjort så bestämmer vi att åka upp den 14/9 och fiska zon 3.
I bilen diskuterar vi flugor och utrustning, och Ola frågar hur stor chans det finns till att lyckas få en lax på sin premiärtur, morsk som jag är förklarar jag att vi kommer att få minst varsin fisk, samtidigt så vet jag att om vi inte lyckas få en fisk så kommer jag få höra till leda om att laxfiske bara är för knäppskallar.
När vi kommit fram går vi en sväng längs älven, och jag berättar om det jag har lärt mig under mina turer till Forshaga, efter att vi har löst fiskekorten går vi ner till båtarna och väljer ut ett lämpligt objekt för dagens övningar.
Jag väljer naturligtvis en vattenfylld båt, då dessa har svällt och håller tätt under hela turen,
"Big mistake" den läcker som ett såll när vi äntligen har lyckats tömma den, Ola är inte speciellt långsam med att påpeka detta på sitt ödmjuka sätt, samtidigt som han bakar in det här med laxfiske igen.
Äntligen hittar vi en båt som håller tätt, måtte vi nu bara få fisk, annars är jag rökt.

Jag ror över oss till skivedssidan och vi börjar fiska av djupfåran, redan efter åttonde kastet stramar min lina till ordentligt och det blir åka av, efter 5 - 10 minuters drillning landar vi en gullspångsöring i mycket fin kondition.

Jag tar en kort paus medans Ola fortsätter fiska av kanten, när pausen är över och jag lägger ut ett nytt kast, får jag påslag direkt men efter en kortare rusning släpper fisken, Ola tycker nu att det är dags att han tar mitt spö med min fluga, eftersom det verkar vara en lyckad kombination.

Sagt och gjort så byter vi spö, och redan efter tredje kastet får Ola ett rejält påslag, laxen går ner och ställer sig och tjurar på botten, och Ola utbrister "Oj Oj Oj den här är stor", ödmjuk som man är förklarar jag att han måste sätta mer press på den om vi inte skall stanna här hela natten, men jag tar ju i utbrister Ola med en darrig stämma och 13'aren är böjd i 180 grader.

Håll den pressen ett tag och se om den ger med sig svarar jag, samtidigt vill jag inte att han ska dra av tafsen och tappa sin första lax på flugspö, men efter några minuter ger laxen med sig och kommer in till båtsidan så att jag kan taila den utan någon större dramatik, och Olas första fluglax är landad

Vi tar en fika och diskuterar händelsen, efter att nerverna har återgått till det normala så fortsätter vi att fiska, men redan efter Olas andra kast så får han ännu ett påslag, denna gång av en klart vildare fisk, den går till väders direkt efter hugget och därefter en två - tre meters rusning innan det är dags för nästa lufttur, Ola ropar "Såg du när den tog ?? Den jagade flugan.", i samma ögonblick sticker fisken iväg i en tokrusning på 30-40 meter så att det fräser när tafsen skär genom ytan, och avslutar med ett jättehopp på 1,5 meter med en framlängesvolt. Solen står lågt och fighten blir ett skådespel av gnistrande vattenkaskader.

Samtidigt som fisken rusar och hoppar övergår Olas pratande till ett kluckande och gurglande ljud kombinerat med några högljuda tjut, efter ytterligare några minuters drillning, och det är dags för landning inser Ola att han är ovanligt trött i sina ben, och det är bara att konstatera att den underbara sjukdommen "laxfrossa" har tagit ett stadigt grepp om Olas nerver.

Hungern börjar sätta in och vi bestämmer oss för att göra ett besök på grillen, efter en välsmakande tunnbrödsrulle och kaffe återvänder vi för att köra en repa till.

Det har nu blivit klart kallare och endast ett fåtal fiskar är uppe och visar sig, i slutet på repan bestämmde jag mig för att prova en ny fluga då det varit händelselöst sedan vi kom tillbaka, så jag knyter på en Castle Killer storlek 4 och lägger ut, direkt suger det tag i flugan och efter en kortare drillning kan vi landa en liten klarälvslax.

Mörkret började lägga sig och vi bestämmer att det är dags att bryta upp för dagen, jag ger Ola flugan han har fått sina två första laxar på, en Thunder & Lightning i storlek 6.
Under resan hem planerades det in en hel del laxfisken inför nästa säsong, och Ola skulle genast sätta fart med att bygga färdigt laxspöt som står hemma i garderoben och väntar.

 

Tight Lines…

[Mats Larsson]

 

Till första sidan