Av: [Mats Larsson] Edgeflyfishing © 2004
Fjärde gången ligger fisken på avsatsen med utspärrade gällock men precis innan jag kommer fram så släpper flugan och med en sista kraftansträngning glider fisken ner i djupet igen.
 

Frost på marken och
dimman rullar in.

Denna gång när jag åkte till Emån så lyckas jag vara rejält försenad, när jag skall åka så har en bränsleledning brustit och det blir en febril jakt efter att låna en bil i en vecka, efter mycket om och men så får jag tag på en bil och beger mig av.
Kylan och frosten infinner sig på vägen ner så dom sista 15 milen är glashala så hela resan tar en evighet, äntligen framme kl. 23.00 så satt Holliday, Roger Schyllberg och Anders Dokken vi bordet och provade ädla drycker.

Efter några smakprov infann sig lugnet och det var dags att sova, när jag ligger där och försöker somna hör jag Hollidays planer om att starta mycket tidigt, typ 3 timmar tidigare än föreskriven tid, jag blir tvungen att kliva upp och kolla vad dom sysslar med. Efter att jag har förklarat vilken tid som gäller så utbrister Holliday, ja det vore ju snyggt att börja 3 timmar för tidigt.

Väl utsövda beger vi oss upp mot stonepool, dimman ligger låg och det är frost på marken, detta är en av dom vackraste fiskedagarna i år.
Jag fotar en del innan jag fortsätter upp till dom andra, när jag väl kommer upp till stonepool, så har Anders redan lyckats få en blänkare.


 
Solen har tittat fram.


En av östersjöns steelheads :)
Dags för mig att börja fiska och jag kliver raskt ut i stonepool för att fiska av inloppsströmmen, redan vid tredje kastet suger det i och morgonen är fullkomlig, efter någon minuts drillning ser jag en rosa sida vältra sig i ytan, samtidigt som Anders kommer springande med videokameran, jag inser snart vad jag har fått på kroken och gör allt i min makt för att Anders skall sluta filma men icke, jag drar en liten svordom för mig själv medan alla andra skrattar högt.

Efter landningen möter fisken sin skapare för att få en transport ner till boden, alla säger regnbåge men självklart hävdar jag än idag att det var en äkta steelhead jag fick.
  Jag beger mig ner till Blackpool och fiskar i klämmen mellan stenarna, efter ett par kast suger det i och fisken går till väders, efter en stunds fight är det dags för landning och jag är inte uppmärksam nog på omgivningen, självklart har jag rest spöt upp bland grenar och sattyg varvid jag fastnar obönhörligen, trots misären så lyckas jag efter en hel del lirkande och tokvadning landa fisken.


Jag går upp på ängarna och tittar på när dom andra fiskar av sträckan, jag provar en repa men det känns inte rätt så jag beger mig ner till stonepool igen, där möter jag dom andra som säger att det är dags för mat, men jag vill prova en repa innan jag kommer ner så vi bestämmer att dom skall börja med maten.


I hålan utanför Fir-tree tar det stopp i flugan, jag reser spöt och känner riktigt tunga bugningar i spöt, fighten är ganska odramatisk trots ett antal tyngre rusningar.
En passerandefiskare tar min kamera och förevigar ögonblicket, fisken börjar slakna och kommer in på grundvattnet, Oj. Den var stor tänkte jag när jag fick syn på den, jag lägger fisken i vattenkanten och tar fram måttbandet, jag mäter två gånger sedan ber jag min fotograf att komma ner och läsa av måttbandet, 103 cm.

Efter att jag försäkrat mig om att fisken är helt ok låter jag honom glida ut i djupet och jag lyfter på hatten och tackar för att få ha träffat en av Emåns bjässar.
Efter några snabba foton glider han åter ut i den dimhöljda poolen  
När jag kommer ner till Homepool så har Anders landat ytterligare en fisk på 5-6 kg, och efter lite foton så beger vi oss in till Roger som har fixat till maten.
Resten av dagen förflyter lugnt och jag går mest runt och strosar och tänker tillbaka på förmiddagens fiske.
Dom kommande dagarna har vi ett fantastiskt fiske med många landade fiskar, och flertalet fighter där fisken går som segrare.

Tredje kvällen hämtar jag Appel & Piloten vid flygplatsen och vi flyttar upp i Smedjan då dom andra har åkt hem medan jag skall stanna för att fiska med Edgegänget under påsken.
     
Senare på kvällen anländer TG & SG där dom får träffa oss glada grabbar, Jag poängterar för TG att ”morgonstund har guld i mun” och det gäller att blöta flugan samma minut som man får börja fiska, Självklart kommer det en kommentar från Appel, där han förklarar att det är bara galningar som stressar upp på morgonen.

När morgonen gryr så är jag uppe i god tid, och självklart helt själv då alla andra sover tungt, TG mumlar någonting om att jag kan dra någonstans där det är varmt, Så jag beger mig ner till Stonepool för att invänta klockslaget då man får börja fiska.
     
Redan i första kastet suger det i ordentligt i hålan utanför Fir-tree, efter ca 20 minuter kan jag landa en otroligt vacker hanfisk på 98 cm som nästan är lika fet som en höstfisk, efter några snabba foton glider han åter ut i den dimhöljda poolen, och jag ägnar en tanke åt dom som fortfarande sover.

Jag fortsätter ner till Old Man’s Place där jag sätter mig ner och tittar på när en Emfiskare fiskar av poolen, när det väl är min tur lägger jag ett par kast och efter en kort stund får jag en liten utlekt hona, fiskaren kommer fram och frågar vilken fluga jag fiskar med, och jag ger honom en av min nya kreation som jag döpt till Emtuben.

Jag känner mig mer än nöjd med morgonens fiske och går i rask takt upp till stugan för att äta frukost, väl framme så har dom andra vaknat och gör sig klara för att gå ut, jag berättar hur den tidiga morgonens fiske har varit och TG tror att jag driver med honom, men efter att ha visat bilderna så svär han för att han inte gick upp tidigt.
Första rusningen är dryga 30 meter rakt över polen och det enda som passerar mitt huvud
är JÖSSES…

Under dagen går jag runt och pratar med alla från Edge, vid kvällningen är det dags att fiska en stund och jag startar vid Lockpool och fiskar mig neråt, framme vid Old Man’s Place där jag fiskar av poolens nedre del med en sjunk 2:a och praktiskt taget släpar flugan på botten suger det i rejält, under dom närmaste 10-15 minuterna får jag knapp fisken att rubba sig från botten, därefter börjar fisken att simma uppströms, och jag ser en glimt av ryggen då den skall ta sig över nacken, efter ytterligare 15-20 minuter börjar fisken att slakna, och det är dags för landning, jag inser ganska snart att det kommer att bli stora problem då det är djupa och leriga kanter och svårvadat i dom nedre partierna av poolen.
Jag ropar och busvisslar efter hjälp men ingen hör mig, jag ser en liten avsats där det kan gå att beecha fisken, jag backar upp fisken som välter när den kommer nära land, jösses den är allt utom liten, mycket högre än dom fiskar jag fått tidigare, jag tar in lina och närmar mig fisken, men så fort som jag kommer inom ett par meter så backar fisken ut igen, detta scenario upprepar sig tre gånger, fjärde gången ligger fisken på avsatsen med utspärrade gällock men precis innan jag kommer fram så släpper flugan och med en sista kraftansträngning glider fisken ner i djupet igen.
Jag utbrister i ett vrål som måste ha hörts till Oskarshamn, jag slänger ifrån mig spöt och lägger mig ner i gräset helt slut. Jag inspekterar flugan och kroken hade rätat ut sig efter den omilda behandlingen.
Väl uppe vid stugan har Henrik anlänt och vi tar en fika.
Jag tittar på klockan och säger till dom andra att det är 45 minuter kvar av tiden, och säger att jag tar en snabbrepa nere vid kvarnhöljan, väl framme nymfar jag flugan bakom en sten som ser intressant ut, det kommer ett stenhårt hugg och första rusningen är dryga 30 meter rakt över polen och det enda som passerar mitt huvud är JÖSSES… Fisken vill nedströms och jag det motsatta, jag får ta till alla knep jag kan för att fisken inte skall kunna ta sig under bropelarna, när den väl börjar sansa sig tar jag upp telefonen och ringer Henrik ”KVARNHÖLJAN KAMERA NUUUU” är det enda jag säger och fortsätter min kamp.
Henrik kommer och fisken är landad 96cm Hane och helt makalöst vacker, TG anländer och säger ”Du e fan inte sann” kom och kontrollmät åt mig istället svarar jag.
Efter att ha samlat mig, plockar vi ihop sakerna och beger oss till stugan där arrangemanget för påsk middagen är i full gång, och jag sen som vanligt har ansvaret för rådjurssadeln
Vid fencepool suger det tag rejält och en fisk
i 5 kilosklassen går till väders och jag utropar......
.
Påsk middagen blir över all förväntan och allt klaffar, Göran, Mona & Pontus Ulfsparre har anlänt och middagen kan börja.
Efter förrätten och varmrätten presenterar Ola efterrätten, Åländska pannkakor och snömos. Alla tittar förundrat på varandra tills någon utbrister, va fan e snömos Ola ser sig lite generat omkring och förklarar att han trodde vi svenskar kallade vispgrädde för snömos.

Var han har fått denna information ifrån har jag än idag inte fått svaret på, men kanske en dag uppenbarar sig grunden till snömos.
Dagen efter förflyter och jag strosar runt och pratar med dom jag träffar innan jag börjar fiska på eftermiddagen, jag får en knäpp ide’ att jag skall köra hela sträckan från Lockpool till Seapool.
Efter ett antal timmar kommer jag fram till garagenacken och det känns riktigt giftigt, jag ser en fisk som är uppe och visar sig vid stenansamlingen mot Snake Island, men efter någon släng så kommer Henrik som har varit på ängarna och tokvadat i vanlig ordning.
Jag kliver upp och vi tar en fika, jag frågar om inte Henrik vill prova mitt nya spö så man får höra någon annans åsikt,
sagt och gjort kliver han i och gör några provsläng, jag säger till Henrik att han ska suga på en fisk så han får testa spöt ordentligt, Henrik spexar framför kameran och då händer det. Ett bestämt hugg och drillningen är igång, vi har svårt att hålla oss för skratt och Henrik landar en liten hane i fin kondition.
Solen står lågt och vattenkaskaderna blir
extra spektakulära
 
  Jag fortsätter mitt fiske nedströms utan större lycka, väl nere i Seapool tappar jag tre fiskar under 9-10 kast och jag bestämmer mig för att bege mig uppåt, väl uppe vid garaget sitter nästan hela gänget och fikar.
Efter 5-10 minuter kommer TG ner och berättar att han sett den största fisk han någonsin sett stryka längs kanten på Pikepool, jag ställer mig upp och tar mitt spö och TG undrar vad jag ska göra, Jag ska kolla vad den väger säger jag, TG tittar på mig som om jag inte var riktigt klok och dom andra skrattar lätt.
Väl framme på norrsidan lägger jag kasten mot ståndplatsen i mitten, i det tredje kastet förflyttar jag mig och när flugan fiskar Dead drift suger det tag ordentligt och fisken går till väders, solen står lågt och vattenkaskaderna blir extra spektakulära, någon ropar nere från garaget ”Han tog den” och alla kommer upp till staketet för att se drillningen. Självklart var inte detta fisken TG sett då denna vägde ca 4kg, men händelsen blev roligare med tanke på tidigare kommentarer.
Dagen efter bestämmer jag mig för att köra norra sidan, nere vid fencepool suger det tag rejält och en fisk i 5 kilosklassen går till väders och jag utropar GÖTT, fighten blir spektakulär med många vattenkaskader men dock kortvarig då fisken slakar snabbt, precis när jag landar fisken kommer TG som sätter sig ner och vi pratar en stund, hur bär du dig åt undrar han, mitt svar blir att jag funderar inte så mycket jag bara fiskar, man ska inte anstränga sig för mycket då fiskar man dåligt.
     
Vi bryter upp och TG beger sig neråt medan jag fiskar Blackwater, väl framme vid norra sidan av Old mans’ Place kommer jag ifatt TG, när han fiskat klart kliver jag i och han frågar om jag skall förödmjuka honom genom att ta en fisk nu, ödmjuk som man är så svarar man att självklart ska jag göra mitt bästa.


Efter en 8-9 kast suger det tag i flugan och jag kan inte låta bli att ropa på TG som nu är 20 meter nedströms, TG tar min kamera och förevigar ögonblicket med en serie fina bilder.
Då jag har planerat att åka hem i tid och känner mig mer än nöjd med veckan som gått så plockar jag ihop spöt och går ner till Snake Island där jag sätter mig på bänken och drömmer mig bort med tankar om detta fantastiska vatten och den atmosfär man bara finner här.
Efter en lång stund lyfter jag på hatten och tackar Emån för denna gång och beger mig hem.
     
     
  [Se även Galleriet från 7 vårdagar i Em]  
     


 
Till förstasidan