-
Posts
165 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
3
Content Type
Profiles
Forums
Events
Blogs
Gallery
Status Replies posted by Islandsgubben
-
Hej!
Har kollat igenom en del trådar och fick uppfattning av att du har ganska bra koll på fisket på Island och jätteglad om det är ok jag frågar om lite tips!?
Jag planerar en resa till Reykavik i augusti och kommer att 3 dagar för fiske med start och början i Reykavik. Kanske kort tid men tänker att jag kan chansa och försöka komma ut i bra vatten ändå - men förstår att det bör ligga nära till på Västakusten, antar jag mht resa mm?
Jag tror mig vara ganska van hitta nya vatten och fisketurista efter ett par vändor i Sverige, Norge, NZ, Tasmanien osv och för mig är helhetsupplevelsen viktig med vacker natur etc, jag överlever alltså om jag inte hela tiden får trofeöring ; )
Som sagt tacksam för råd och tips samt kontakter om finnes!
Allt gott!
Peter
-
Tjena Peter!
Ligger i Lodgen på Jöklu a Dal och vilar kastarmen för tillfället. :-)
Vilka datum gäller det? Havsöring, öring eller Lax? Vad får det kosta? Ställen finns det fullt av men det beror på vad man vill lägga ribban.
Rent instinktivt tycker jag att du skall röra dig ut på Snaefellsnes. Där finns det både hisnande natur och bra vatten. lite sent för laxen men HÖ och öring finns det gott om. Hitarevatn ligger där och är ett hisnande ställe med dramatisk natur och bra öringfiske till ingen peng alls.
/ Jensa
-
