Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Edgeforum

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Lodjur

Members
  • Joined

  • Last visited

  1. Lodjur replied to a post in a topic in Flugor - H&Ö
    Det var en kort men hektisk tid i universum
  2. Midsommar i Norge Stack upp till ett favoritställe i Norge över midsommarhelgen ihop med sambon. Jag fiskade och hon roade sig med löpning, böcker och bad. Blåsigt för det mesta men bra fiske varje dag! Körde endast torrt, något annat behövdes inte. PB på harr blev det också. Blir en tur tillbaka dit om en vecka 😍
  3. Lodjur replied to a post in a topic in Flugor - H&Ö
    Ser absolut bra nog ut för att det inte ska vara några bekymmer bra jobbat!
  4. 30e Maj Första besöket till en sjö jag inte besökt på länge. Jag har sedan tidigare tänkt att det ska finnas stor öring här efter skrönor från gubbar som var här mest på 80 och 90-talet. Jag har fiskat här några gånger tidigare och fått några små och en som var närmare 40 cm, så jag gjorde inte så ofta nya besök. Jag såg ganska omgående några vak som var lugna men gjorde stort svall. Sen 3 explosioner i vattenbrynet bara en minut efter det av stor öring som jagade elritsa. Riggade spöt snabbast tänkbart och gjorde några kast med streamer men inget mer hände. 20 minuter senare var en annan lite mindre fisk inne igen, då hade jag dock precis knutit på en ismopuppa som jag tänkte stripa i ytan. La ut en presentation mitt ibland vågorna från fisken och hann inte ens stripa en gång innan fisken tog. Den mätte 47 cm och var början på de 6 pass fördelat på 8 dagar som jag gjorde i sjön därefter och som slutade med nytt PB på torrt (några bilder uppåt i tråden) 🔥
  5. Inser att jag gjort alldeles för många pass (i alla fall närmare 40 sedan 1:a April enligt kamerarullen) och samtidigt latat mig för mycket med att uppdatera denna tråden så jag får hoppa till de för mig mest minnesvärda tillfällena jag har foton från de olika turerna 😅 25e Maj. Denna helt fantastiska öring som @leijonflieskrokade i ett fors-parti i ett för oss helt nytt vatten är med säkerhet ett av årets höjdpunkter för oss båda. Fisken var på väg ut från poolen som han drillade den i ett par gånger och då hade det troligen varit kört. En lång och hård fight som med kombinerade krafter slutade gott!
  6. Menade inte just denna utan generellt, du som pushar mot 2kg sträcket Ser de annorlunda ut eller är de proportionerliga på samma sätt och helt enkelt bara längre?
  7. Coolt! Blir det mer puckel på ryggen när de börjar närma sig 2kg, eller någon annan morfologisk skillnad?
  8. Du kan ändå din harr @puoltsa, hade du vågat gissa vikten på denna? Av ren nyfikenhet. Landade den idag på torrt, 51 cm, kanske något mer t.o.m. hade svårt att mäta den själv utan något bra grunt ställe att lägga fisken på.
  9. 22e April tog jag min lilla elmoped som går in i baksätet på bilen och stack långt in på en bomförsedd grusväg till en liten tjärn som jag läst mig till var delvis källmatad och bäcken som rinner ut från sjön vet jag sedan tidigare håller små bäcköringar. Målet var att ta redan på ifall de även fanns i sjön och i så fall potentiellt i bättre storlek. Tidigt på säsongen så inga vak förutom några pyttesmå. Paddorna parade sig i vattenbrynet så jag gissar att vatten tempen var under 10 grader. Testade lite med nymf och det blev ingen öring, dock en välmatad mört. Allt fiske är kul på ett #2 spö i glasfiber. Hinner jag innan det blir för varmt så ska jag göra en retur dit i år.
  10. På tal om att jag skulle uppdatera tråden... 8e April hade jag fantastiskt kul sight fiske på havsöring på vakande stim. Landade 4 fiskar på kanske 2 timmar och ingen var under 50 cm. Denna var på topp med 61 cm. Två av de andra var blankingar konstigt nog men denna var utlekt. Inget jag hängde läpp över direkt, efter en lång vinter är varje fisk under premiärveckorna på västkusten varmt välkommen!
  11. Den var i bra kondition, inte "fet" men absolut bra kondis och bred över ryggen. Bilden gör att den ser lite smalare ut iom att den ligger lite böjd ner i håven. Öringarna i sjön som denna bor i är välmående året runt men de blir aldrig riktigt feta. Den är typ ett hektar bara. Kläckningarna har redan hänt och passerat i trakten runt Trollhättan och sannolikt för dig med, började i mitten av Maj. Ser några eftersläntare när jag är ute nu men de riktiga kläckningarna är över.
  12. Nu var det ett tag sedan jag uppdaterade...! Inte för att jag inte har fiskat något, snarare tvärt om. 3-4 pass i veckan sedan början av April. Jag ska göra en kraftsamling och uppdatera tråden i mer kronologisk ordning, men jag börjar med detta: Personbästa på torrfluga idag 2026-06-08 efter en kampanj under våren/försommaren i en lokal liten sjö där jag försökt bevisa (mest för mig själv) att det finns öring på över 50 cm. Denna på 52 cm bekräftade de stora vak jag sett 🥳
  13. Häftigt! Undrar också ifall det är flera klasser
  14. Tiemco 212Y, en wide gap variant. Strl 13 var den visst, inte 14... udda siffra
  15. Ett säkert vårtecken är att jag helt plötsligt binder flugor Upptäckte i helgen till min stora förfäran att det sinat på svarta klinkhammers i asken Blev några i storlek 14 med foam indikator

Account

Navigation

Search

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.