Det var några år sen man skrev i den här tråden...
Har sedan dess nästan gått över helt till att använda kolståls-knivar...
Visst, det är mer pyssel med dem för att de inte ska rosta (som att de behöver torkas av medan man jobbar, diskas och fettas in innan de ställs undan igen osv) men det är det fan värt
Har uppdaterat slipstens samlingen också... Förra sommaren blev det 4st nya syntetiska slipstenar, en diamantplatta (för att hålla stenarna släta) och en japanask naturlig slipsten!
Så nu kan jag slipa mina knivar från det att de är helt slut/ har en förstörd egg till att polera upp dem så att man kan spegla sig i ytan
Om ingen provat en naturlig slipsten så rekomenderar jag att prova att slipa på en sådan, en grym upplevelse!
Det går att få till sinnesjuk skärpa om knivets stål så medger.
Skickar med en bild på kock-knivarna som är lite mer än slit o släng knivarna (Global)
Från vänster till höger:
Hiro Shiki 10" Gyuto (VG-10 Stål, Rostfri)
Kai Shun 8" Gyuto (VG-10 stål, damask, Rostfri)
Mizuno Tanrenjo 180mm Santoku (Honyaki blad!!!, white steel #2, kolstål härdat och glödgat av ett stycke stål, som man gjorde svärden förr i tiden i Japan. Styvt och otroligt hårt stål som tar en skärpa som är helt jävla sanslös!).
Kiyoshi Kato 80 mm parerkniv (kolstål, cladded, hemlig stålsort, otroligt styv för att vara ett belagt blad, nästan i klass med en Honyaki kniv i styvhet och hårdhet)
Kiyoshi Kato 180 mm Nakiri (kolstål, Kurouchi finnish, hemlig stålsort. lika värmebehandlad som hans lilla parerkniv.)
Kato´s knivar har blivit stora favoriter. Många jämför hans knivar med Shigefusas knivar...
Katos brukar till och med prestera något bättre och är mer stryktåliga
Dessa kan ta en ännu grymmare skärpa än Mizunos Honyaki stål och är lättare att vässa! Honyaki stål är lite svåra då de är stenhårda.
Nakirin glider igenom "gammalt, segt" tomatskal utan motstånd när man drar eggen över det, av sin egenvikt
Man får passa så att inget finger hamnar mellan eggen och det man skär/ skärbrädan för den skär rakt igenom utan att man märker det förren det är för sent.
Förvånadsvärt slitstarka blad på Katos knivar också, de håller skärpan länge.
Har till och med provat att slipa dem helt utan mikro egg och eggen håller länge länge, och ändå är det stenhårda stål i dem.
Ofta vill ju gärna dessa stål "chippa" lite, speciellt när man hackar mycket. Men inte dessa.
Nästa kniv får dock bli en Shigefusa, bara för att kunna jämföra med Kato