Jump to content

Guest

Recommended Posts

Där jag fiskar är det i en älv fönsteruttag på harr mellan 25-35cm och öring är minimimåttet 35cm. 

Andra rinnande vatten är det fönsteruttag på 20-30cm för öring och harr. 

För övriga vatten ( tjärnar och sjöar antar jag) är det ett minimimått på 30 cm för ädelfisk. 

Så som jag har fattat det så har man minimimått förr att alla/så många fiskar ska få leka minst en gång. 

När det är mycket små fisk så har jag fattat det som att det är för lite näring, tar man då upp dom små fiskarna så blir det mer mat och man får större fiskar i vattnet. 

Och stora fiskar är ju viktiga, men varför får man ta upp öring som är 35cm+ i ett vatten?

Jag tar mycket hellre upp liten fisk, till och med under minimimått( har inte gjort det) än att ta upp stor fisk. 

aå kan någon förklara för mig hur allt det här fungerar? 
är det bättre att ta upp väldigt liten fisk? Vad händer om man gör det eller inte gör det?
varför får man ta upp öring över 35cm?

hoppas kunna få lite svar, vill lära mig..

Link to comment
Share on other sites

Allra bäst är oftast att inte ta upp någon fisk alls. Tycker de sträckor som har ren c&r oftast har bättre fiske än närliggande sträckor. Men med det sagt så vill vi ju ofta kunna äta vår fångst men för att inte all fisk ska fångas och ätas upp finns det historiskt sett minimått. Men senare har man kommit på att stora fiskar är bra för artens fortlevnad och vattnets allmänna tillstånd med mera och då har visa fvo även infört maximått, med andra ord fönsteruttag. Fönsteruttag är på sätt och vis bättre men det blir ju väldigt få stora individer ändå för de flesta blir dödade när de är i fönsteruttaget. Varför det ser ut just som det gör i dina vatten kan nog ingen svara på förutom fiskevårdsområdet. Alla har sin egna regler.  

Enda gången det kan vara bra att ta upp småfisk är i ett vatten är när det blir tusenbrödarbestånd, för många fiskar sett till maten men i de flesta större vattendrag brukar det bli en naturlig fördelning utan vi blandar oss i. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.






























×
×
  • Create New...