Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hej!

Kan börja med att skriva att jag aldrig fiskat lax och inte vet värst mkt om detta egentligen.

Har en kompis som vill släpa med mig på laxfiske i Örekilsälven och då jag ogärna lånar ett spinnspö av honom och helst fiskar med fluga om det är möjligt så undrar jag om det funkar med enhandsspö? Har ett klass 7 för mitt HÖ fiske och ett klass 9 för gädda, båda med IM lina. 
 

Jag kan tänka mig att alla kör med långa tvåhandsspön för att kunna kasta utan bakkast och lättare menda lina. Är jag rätt på det här eller blir jag begränsad på fler sätt? 
 

Har även en fråga om årstiden, i min värld (snål på kunskap om lax) så fiskar man lax tidigt på säsongen. Är det ens lönt att fiska efter lax sent i Juli och anses det helt ok etiskt sett? Vill någon redogöra för en säsong laxfiske, typ vår/sommar/höst?

Tacksam för alla svar!

Posted

Du klarar allt laxfiske med dina enhandspö. Lax fiskar du från slutet av april till september då fredningen infaller. Alltså kan du fiska hela sommaren, men det måste vara bra vattenföring så laxen stiger, laxen stiger från maj månad och hela sommaren men allt beror på vatten föringen .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
























×
×
  • Create New...