Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hej, tränar regelbundet och söker likasinnade som gärna får vara nybörjare. Jag instruerar er som behöver det. 

Vanligen kasttränar jag vid en damm i Ultuna, söder om Uppsala; det är lite skillnad från land men enklare än att dra på sig vadarna!

Jag deltar också i ett fiskevårdsprojekt som jag nog kan berätta om när vi träffas. 

Intresserad? Skicka pm eller nå mig på:

akacia87@gmail.com

 

  • Like 3
Posted (edited)

Både en- och tvåhands. För enhands underhands eller switchkast är det fascinerande hur mycket utrustningen betyder. Med "rätt lina och spö" känns det väldigt lätt att kasta så länge det inte blåser hårt. Brukar köra med Lts ephemeralina i # 5 och 6 samt Epicspön i samma klasser. Även ett mcFarland med djup aktion funkar fint!

Edited by magnolia
Posted

Det är i fel del av landet för mig. Men genom föreningen det perfekta kastet kanske du kan komma i kontakt fler personer med samma intresse i ditt närområde?

 

Jag använder vattenankrade kast en hel del på kusten och då får det bli med linan som passar bäst för fisket i övrigt. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


























×
×
  • Create New...