-
Tafsdispenser..!!!
Japp, jag har den modellen som rymmer 3 spolar.
-
Tafsdispenser..!!!
Jag kör med Stroft’s dispenser, tycker den är suverän. Har alltid ett par spolar av de dimensioner jag använder mest i ryggan som reserv ifall det skulle ta slut.
-
Black shadow
Hade en sån rulle på nittiotalet, jag fick ta bort tafshållaren och även slipa ner rullfoten på undersidan för att få den att passa i rullfästet.
-
Ryobi 355 mg
Det gjorde aldrig mina iallafall, snarare gick dom för trögt.. Har du rätt spole då, annars går det nog att böja till metall länken något skulle jag tro.
-
Ryobi 355 mg
Då har du en mgs, det är knappt nån skillnad mellan max och min inställningen på dom, iallafall på de jag ägt.
- Ryobi 355 mg
-
Scott Sector
Detsamma har hänt mig med två spön från Winston när B3x kom på marknaden, lösa korhandtag, rullfäste och en toppögla som satt typ 45° fel.. Jag lackade ur när jag fick tillbaka spöet från Winston och toppöglan satt snett.. fick till svar att dom hade mexikanska arbetare som satt ihop spöna😂😂 Fick ett gäng kepor som plåster på såren, har tre oanvända kvar än🙂
-
Hardy Ultralite NSX SR - någon som testat?
Som jag skrev tidigare i Juli så gick min 7’6” fyra av mitt i ett helt vanligt kast utan anledning. Vad det berodde på vet jag såklart inte, kanske det hade en fabriksskada eller blivit skadat i butik vem vet? Även rullfästet släppte vilket kan kännas dåligt, även råkat ut för det på ett Winston spö tidigare också. Tog dock till mitten på Augusti innan jag fick nya delar vilket gör att jag tvivlar på att köpa ytterligare ett nytt Hardy faktiskt.. så jag har inte hunnit fiska med spöet så väldigt mycket, framtiden får utvisa om det står pall. Äger ju 9’ femman och 8’8” fyran också och dom har jag fiskat med i flera år och väldigt mycket utan problem, personligen tycker jag att 8’8” fyran är trevligare än 7’6” fyran, men dom har ju olika användningsområden.
-
GL Fario Click
Tack för svar, det verkar vara ojämn kvalitet med andra ord, en rulle som är bäst att köpa i butik då man kan testa den före. Jag tog bort oringen och testade men då blev den lika glapp som min gamla GL inex rulle😁
-
-
GL Fario Click
Köpte en sådan då det var rea hos ADH tidigare i augusti. Är det någon mer som ägt/äger en sådan? Min hade ett startmotstånd utan dess like och var även rätt trög att veva, ingen skillnad i motstånd på de två lägena på clicken heller. Sen var rullfoten så tjock så den inte passade på mina Winston och Hardy spön.. Fick jag ett måndagsexemplar eller är dom så ? Jo den gick i retur 😂
-
Danielsson Midge
Toppen, tack så mycket för ditt svar🙂
-
Danielsson Midge
Har en redan, men Midgen är ju snyggare och ser inte så klumpig ut..😎😉😂
-
Danielsson Midge
Hej, Någon som pressat på en WF4 lina på denna rulle? Tänkte en kortklumpslina typ Rio Dart som man tar av 7-8m skjutlina från och en supertunn backing 15-20m? Ägde en Midge för typ 25 år sedan och har för mig att det fick plats..😁
-
Hardy Ultralite NSX SR - någon som testat?
Min nya 7’6” fyra small av utan anledning och även rullfästet hade släppt i limningen. Väntat över 2 veckor utan att Pure Fishing återkopplat till min återförsäljare.. Liiite dåligt för ett spö för strax under 9000:- kan tyckas.. Skulle köpt från Temu istället 😎😂
-
Rio Dart 1.0 vs 2.0
Ok, skumt? Kör ju med V1 på ett likadant spö och har tryckt på rejält i motvinden och även fastnat i bakkastet😁 utan problem .. Frågan är om V2 linan laddar spöet tidigare(med kortare lina ute)?