Hoppa till innehåll

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 2020-11-20 in all areas

  1. Feather game changer, var en evighet sen jag band en sån sist men det ska iaf föreställa en simpa. Fjädrarna jag använt mig av är Brahma hen saddle.
    2 points
  2. ? Det kan vara gammal bilder.
    1 point
  3. Två flugor klara... en bra dag? dags för en virre å fundera på lite matlagning?
    1 point
  4. Islandshäst, pattegrisfjäder, glow in the dark ögon och nått rosa uv med blyförtyngd kropp. Den kommer fånga öring?
    1 point
  5. Jag jobbar ju fortfarande ? Men nu packar jag ihop och siktar på nya högre nivåer. Soppan låter inte så tokig, jag får nöja mig med lite rökt lax till middag. Det ska nog gå an ?
    1 point
  6. Kanske tar en fredagsvirre med nu när det kom på tal @Henka?
    1 point
  7. Jag binder lättkastade fiskfångare inte konstverk för engelskinspirerade tamlaxfiskare från Forshaga som dig @Henka?
    1 point
  8. Åfyfan! ? Har du använt bindtråd, eller har du bara kletat lim på kroken och duttat den i spill på bordet? ?
    1 point
  9. Går ut mjukt med en lättstressad räka... pattegrisfjäder, isbjörn och en lätt blyfolieförtyngning, en garanterad fiskfångare?? Bra UV i materialvalen med?
    1 point
  10. Det blir bara värre och värre, mina värsta värsta farhågor börjar tyvärr besannas. Samerna skaffar sig tyvärr heller inga vänner. En sameby sökte idag stöd på sociala medier mot skogsavverkning då det påverkar rennäringen, men det var i och för sig en sameby som i alla fall ännu inte sagt att de vill ha ensamrätt till fiske och/eller vill utestänga andra svenskar. Men man vet ju inte hur de just de ställer sig till frågan, så man skriver inte på något. Annars är jag generellt emot avverkning av fjällnära skogar.
    1 point
  11. Dom e fina o häftiga djur...dom är väl inge hot för harren? ?
    1 point
  12. Då har man varit och fiskat i Kaitumälven igen med veckokort kirjas-sameby spec.område. Kom hem för en knapp vecka sedan. Fint fiske med största harr på 1,4kg och öring på ca2,5-3kg. Och hur tusan skriver man fångstrapport när man släpper tillbaks nästan all fisk! 3st fiskar på en vecka tog jag upp till matfisk. Väldigt generös baglimit med 5 fiskar per dag! Ingen kortkontroll inge folk, men nya spår efter fyrhjuling helt nära älven så möjligen tidigare! Endast 4st mindre flytetyg med en pers i var. En stor grå militärhelikopter flög över på extremt låg höjd annars inget störande motorljud alls. Helt ljuvligt ensam och fri i naturen en vecka!
    1 point
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00
×
×
  • Skapa ny...