Hoppa till innehåll

Canefreak

Members
  • Antal inlägg

    523
  • Blev medlem

  • Senast besökta

  • Days Won

    6

Canefreak last won the day on February 17 2022

Canefreak had the most liked content!

Om Canefreak

  • Födelsedag 1951-03-11

Information

  • Kön
    Man
  • Bostadsort
    Hammarö
  • Intressen
    Flugfiske, foto

Senaste Profil Besökare

5 706 profilvisningar

Canefreak's Achievements

Advanced Member

Advanced Member (3/5)

48

Gemenskaps Rykte

  1. Canefreak

    Dt 4

    Du har meddelande!
  2. Marryat MR 7,5 för lina 5-6, "klassisk" rulle (ej storspolig) finns på Tradera om den kan vara av intresse, (säljs av mig)
  3. Ny "Monic Advanced Trout" WF6F, från Monic Fly Fishing i Colorado. Endast provkastad (skulle ha haft en 5:a till spöt). Allround lina för alla typer av flugfiske och temperaturer. Halv klass tyngre än standard. Klumplängd 11 m, totallängd 27,4 m vikten (på 9,14 m), 11,2gram. Pris 650 kr inkl spårbar frakt (butikspris ca 1120 kr)
  4. Kanske det är så (?). Har haft ett "Partridge Midge Trout" med förskjuten holk och om jag drar mig till minnes så är det nog som du säger.
  5. Är du säker på att toppen är avkortad? Kan ju vara ett spö med "staggered ferrules" dvs förskjuten holk ?
  6. Han vann ju också lite priser!
  7. 150 kr ? På "Bait Bash" här i Karlstad för några veckor sedan, fanns en hel del wobblers för 500-600 kr/st !!! Rena konstverken !
  8. Är det nån som har erfarenhet av sjunklinan "Booby Deep Dive" från Fly Fishingmasters och kan/vill delge vad man anser om linan? Är tydligen framtagen av FFM speciellt för boobyfiske. Finns i tre klasser (5, 6 och 7)
  9. ...och nu har nr 3 kommit !
  10. Går det att ändra vevriktningen (från höger till vänster) på en "Ingvar of Sweden Classic 65" -rulle ? I så fall, nån som kan säga hur man gör detta ? Tacksam för info ! Leif
  11. Nr 2 har kommit!
  12. Är kanske säkrast att invänta och köpa som lösnummer när de kommer ut i butik (?)
  13. Se meddelande!
  14. Söker en "Clicker Pawl Spring" (spärrfjäder ?) till en Orvis Battenkill Disc 5/6. Ses på den vänstra rullen , saknas på den högra
×
×
  • Skapa ny...