-
Dagens flugbindning
Tackar 🙏 men jag tycker dina flugor är några nivåer högre 😄 riktigt fint hantverk du gör.
-
Havsöring GBg:s området
Ja det låter ju som att det va rätt förhållande för att det skulle vara det🙂
-
Havsöring GBg:s området
Blev lite nyfiken på det, man har ju upplevt det väldigt många gånger vid blankt vatten i vikar vid fiske men aldrig kollat vidare på det. Det jag fick fram när jag läste runt lite va att det troligtvis är alger som släpper ifrån sig gaser pga fotosyntesen. Algerna släpper ifrån sig små bubblor som når vattenytan och det bildar en "regndroppe" alltså spricker. Även vid grunda sandbottnar där bakterier bryter ner organiskt material så som döda alger, sjögräs och aler så bildar nerbrytningen metan och kvävgas. Även där när bubblorna når ytan så spricker dem. När Tusentals sånna bubbler når ytan samtidigt skapar det hundratals ringar på vattenytan som då kan likställas som ett lätt sommarregn när det är stilla och spegalblank vattenyta. Logiskt men aldrig något jag tänkt på. Kul att få forska lite i det haha.
-
Den långa, grumliga jakten på bäcköring i västra götaland
En gammal tråd men dock lika aktuell. Vi ser om det går att väcka den till liv igen🙂 Hur går det? Någon som hittat några ställen? Behöver inte veta exakt ställen mer intresserad av hur man gått till väga och om man lyckats.
-
Havsöring GBg:s området
Låter riktigt nice😄 Sånna dagar minns man=) Va ute själv en sväng nu i eftermiddag/kväll. Resulterade i 2 små tappade tidigt. senare mellan 20-21 gick dom och vakade strax utanför det grunda (Inom kast avstånd) men dom va väldigt selektiva, ville inte ha mina flugor alls haha. Men solnedgång i bakgrunden och havsöring som går och äter på ytan är rätt häftigt.
-
Havsöring GBg:s området
Snyggt! Härlig upplevelse 😀 kul med lite sight fiske.
-
Dagens flugbindning
Fyller upp askarna inför säsongen. Just nu är det spider och flymf asken som ska fyllas upp med olika mönster.
-
Havsöring GBg:s området
Kom precis hem. Blev ett kort kvälls pass på 2 timmar. Blev inget idag men skönt att vara igång. 😅
-
Havsöring GBg:s området
Som taget ur halloween.
-
Var simmar de STÖRSTA harrarna?
Riktigt fin Harr. 👍
-
Vilket snus föredrar du?
Göteborgs Rape White, Ibland General Lös. Det är Kärlek det!
-
Trout_Madness började följa rajraj
-
Ismopuppa
Snyggt! Den kommer ju dra fisk den med😉
-
Ismopuppa
Ha de gött=) Livet är kort det stämmer. Det är ju därför man ska fiska så mycket av tiden det bara går=)
-
Ismopuppa
Jag köpte 2 st i den lokala flugshopen på 1 kvadratmeter. Fiskade med de "vanliga" flugorna en hel dag men inte en fisk när jag hade fiskat med de flesta flugmönster jag hade med mig så kom jag på dom där ismopupporna jag köpte i shoppen,kanske skulkle testa? Det ångrar jag inte efter det. Det blev som besatta. Jag hade hittat flugan för dagen men efter den veckan så kanske jag hade hittat flugan för livet?
-
Ismopuppa
Körde med ismopuppan första gången förra sommaren till fjälls. det va ju den som drog mest fisk och va överlägset alla andra flugor i asken. Varför är den så outstanding?😄 Bobbilons läsning va ju intressant kanske liggår något i det.