Ge din vän den kärlek han behöver..
skämt åsido men vad det gäller mässingen så kommer du långt med lite avfettning eller diesel och scotch brite dvs den ruggiga ytan på en vanlig tvättsvamp.
Är städet endast gjort i metall utan plats/gummidetaljer kan även aceton fungera att putsa med men oftast inte vidare effektivt mot ingrodd smuts och liknande.
knäpp gärna ett foto och lägg upp så man ser vad du har att göra med.
Jag pratade med en kock i ämnet för några år sedan. Denna karln var säker på sin sak och kunnig i ämnet. Enligt honom (även fått till mig från annat håll) att fisk håller bäst orensad. Dvs så fort du öppnat fisken så kommer bakterier i kontakt med köttet. Gäller även när du fryser fisken.
fet fisk håller väldigt bra i kylskåp. Som exempel gav han att en orensad lax som ligger i +4c kan hålla upp emot 1 månad! Utan att bli dålig.
nu skulle jag själv aldrig låta en fisk ligga så länge men det ger ett visst perspektiv.
Är nyfiken själv på dessa spön.
kan du utveckla hur du upplever spöna lite mer? Jobbar de djupt i klingan, är det snabba spön, vilka linvikter passar och upplevs spöna som lätta eller tunga?
Jag kör en hel del med enkelkrok och oftast i storlek 6-8. Tror det hela började med att jag tycker flugorna blev snyggare samt att något av de vattnen jag fiskade hade förr en regel som sa att endast enkelkrok var tillåtet.
nu nyper jag inte såpass med fisk att jag kan avgöra vilken krok som krokar och håller fisk bäst men jag kan iaf inte säga att jag tappar fler fisk en övriga fiskare runt mig som oftast fiskar med dubbel eller trekrok.
helt enkelt så är jag för enkelkrok av flera skäl. Det estetiska, lättare att binda på, prisvärda (kör mycket med sawadas) och man har möjlighet att förtynga flugan rejält med beads om man känner för det.
Lyfter denna tråden då jag är lite sugen på att testa ett 12,6 eller 12 elevate.
Någon som har ett tvåhands och kan ge ett utlåtande hur de upplever spöt samt vilka linvikter som används i förhållande till rekommenderad linvikt?
Blir nyfiken då jag inte förstår alls hur denna krok är uppbyggd. Kan du måla en skiss och knäpp foto på så kan du lägga upp den här i tråden så finns det säkert någon som vet vilka krok du syftar på?
Intressant ämne och nu när det är dags att byta någon running line för min del så får jag nog prova detta.
Vad kör folket för skarvknutar på vanlig big game lina och hur blir dem i övergången? Hakar de upp sig i toppöglan osv?
Då var det dags igen. Efter en söndag utan middag så passade man på med en kvällsmacka.
Levain bröd, cosmopolitan sallad, grillad kyckling, ceasardressing, hushållsost, morsans inlagda saltgurka, rökt vildsvinsstek. Livet på en pinne som den gode Edvard hade sagt.
Kan tillägga att jag la en beställning hos dem för någon vecka sedan på ett par vadarkängor. Det tog inte mer än 2-3 dagar innan de var levererade till mitt utlämningsställe.
Det var min första beställning från dem och således min enda erfarenhet men jag är mycket nöjd.
Får väll bidra i denna briljanta tråd med en kvällsmacka.
Stenungsbakad köpelimpa med smör, gräddleverpastej och morsans vansinnigt goda saltgurka som jag valt att hetta upp med ett par trinidad scorpion som fått dra ett par veckor.