Helt ny/oanvänd i plomberad förpackning
Hex Stacker PEAK vise Made in USA!
The non-plated aluminum body will not build up static so hair won't cling to the tube !
Also, both the top and bottom of the PEAK Hex Stacker are hexagonal so neither end will roll off your table
pris 250kr. + två frimärke
Custombyggt spö. Klingan är Pärs hantverk, orginal. Beställde orangea lindningar. Blev lite grällt så övermålat med svart. Utan tub. Tror inte det är fiskat med. 800 kr.
Hej!
Jag är ute efter min första riktiga vadare/känga och är 197 cm lång med fotlängd ca 31 cm. Jag tycker det varit svårt att prova i butik då båtar till fötterna försvårar passform.
Fråga: Vilken modell av Simms-vadare skulle ni rekommendera för mig med min storlek och användning, med tanke på att jag vill ha något som håller över tid men inte nödvändigtvis rent premium?
Tacksam för tips på modeller + vilken storlek ni tror kan passa. Tror själv jag är L- Long på vadare.
https://www.sexyloops.com/flycast/introduction/
Inte ett rent texthäfte och på engelska, men innehållet är väldigt bra. Fram till och med Shooting line är en bra början för att introducera nybörjare, vill man komprimera det ytterligare skulle jag börja med dessa:
https://www.youtube.com/watch?v=fZk-GjZQQ9U
https://www.sexyloops.com/flycast/circles-eights-and-straights/
https://www.youtube.com/watch?v=5DKLm_e0TSc
Ut för att leta julsaker i förrådet. Tog en titt i backarna med magasinerade fiskeböcker, hittade vad jag tror är första fiskeboken jag läste. Från pool till pool av Nils Färnström. Ögnande lite snabbt igenom första kapitlet "En fiskefärd genom Karesuando lappmark" . Det jag reagerade på är att han klagar på att fisket blivit sämre sedan han fiskade här tidigare. Vi talar här om fisket på 50-talet. Mycket folk och försämrat fiske, misstänker att han vrider sig i sin grav när han ser hur det ser ut idag. Men han fiskar väl nu i himmelskt jungfruliga vatten med sitt Powell 8 fot 9 tum.
RIO In Touch Single Hand Spey #3 Lina som är fiskad med några pass. 675:- inklusive frakt eller så byter jag gärna mot en Single Hand Spey #5 lina omkring 200 grain. Sänd ett PM om intresse.
Barrio. Helnöjd. Har haft ett par stycken i flera år, presterar som nya trots att de förvaras på rullarna. Coatingen är bra, men inte lika slick som premiumsegmentet från SA och Barrio. Linorna är inte heller fullt så stumma. (Det gör dock att de enklare kan sträckas / värmas om de tagit minne.)
Linorna är precis på AFTMA märket, kolla vikten på tidigare linor du gillar på spöt innan du beställer, jag har ofta en klass över på Barrios linor.
Måste ändå hålla med Fisk om att SA Amplitude Smooth är grymt bra. Det blir dock mest att jag bär lina i kastet på de spön jag fiskar DT, skjuter sällan nåt att tala om. Den grymt fina coatingen på amplitude ger ingen stor effekt då, tycker jag, och jag kan beställa två-tre Barrio för samma pris.
(du vet säkert detta, telefonsladdseffekten uppstår när linan är vriden runt sin axel, vilket den alltid är i förpackningen. Det är så värt besväret att ta av hela linan från spolen i förpackningen och tvinna ut linan innan du spolar den på rullen. Med fördel utomhus eller nånstans du kan lägga ut linan rakt. )