..skall verkligen karln haft ett Fredspris??? ..en J-VlA DÅRE!!...saknar allt!..i huvet!!..å mer där till.
https://www.expressen.se/nyheter/varlden/trumps-ursinne-i-nedstangningen-tusentals-far-ga-fran-jobb/
Det finns en tid och en tur för alla. Tror inte vi behöver fundera överhuvudtaget på klimatskam i Sverige. Vi kan lugnt flyga ut och njuta av naturen om vi vill det. Med tanke på hur mycket skog vi har och hur få helikopterturer som går är det ett ickeproblem sett ur min synvinkel men du är givetvis välkommen med annan åsikt. Tror vi såg typ tre helikoptrar på en vecka och då pratar vi ett enormt område vi överblickar.
Den sponsringen är en tredjedel av min bilresa till och från helikopterplattan. Jag kompenserar genom att välja bort bilresor och flygturer i lapplandsfjällen i perioden oktober - maj.
(prövade cykel längs fjällled i år för att öka aktionsradien från base-camp, ett framgångsrikt koncept, men skall det upprepas så är cykeltights med dämpningskuddar ett nytt måste i fiskepackningen)
Spö Guideline LPXE 14 9/10 aldrig använt köpt hos Wittlocks år 2018. Rulle Danielsson L5W8Twelwe med backing, skjutlina, guideline fluglina med klumpar. Rullen och linorna är aldrig andvända. Kvitton finns för både rulle och spö. Pris 5000kr. För bild maila kyrko520@hotmail.se eller mitt mobilnr: 0702189963. Prylarna finns i Västerås kan skickas. Är ofta i Uppsala och Stockholm så där kan grejorna hämtas på plats.
Vet ej!!..om det är rätta tråden..
Men!!
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/other/75-000-laxar-på-rymmen-ett-allvarligt-hot/ar-AA1Oe7dU?ocid=winp1taskbar&cvid=68e94d72c51c491db5b9bfd10ea32b0d&ei=9