Tack för alla fina kommentarer om filmen jag spela in med Henke Sandal❤️
Markus Wärnelid var också med och han är stjärnan som sköter kamera och klippning på Söder Sportfiske. Jag tycker han lyckats fånga hur otroligt vackra och fina vatten vi fiskar i på ett föredömligt vis. Vi spela in filmen den 9 april så här var det snabba puckar😅
För er som undrar så funkar det utmärkt att fiska fluga fluga från båten också och som mest kan man vara fyra flugfiskare men då krävs det att alla är duktiga kastare och att vi har bra väder utan för mycket vind. Tre flugfiskare är normalt inga problem. Jag fiskar med samma tänk inom vid spinnfisket som när jag kör fluga. Det vill säga att använd flugor som är lite större i färger som syns bra och är enkla att tracka. Jag förordar rejäla tafsspetsar. 0,28-0,33 millimeter är perfekt. Fiska så snabbt du kan. Ju fortare vi fiskar ju mer yta hinner vi täcka på en dag. Att vara i ständig rörelse och söka aktiv fisk med långsamma drifter runt 0,5-0,7 knop är perfekt när man kör fluga. 0,7-0,8 knop vid spinnfiske.
Jag har guidat i stort sett varje dag under april så jag har varit lite dålig på att uppdatera er med hur fisket går.
Sammanfattningsvis kan man säga att aprilfisket har varit trögt för många. Vi har haft ovanligt kallt med ungefär samma vattentemperatur från 1 april fram till 24 april. I kombination med massiva algblomningar som gjort vattnet antingen grönt eller brunt och solkigt har fisket varit tufft.
Mitt framgångskoncept har varit att söka klarvatten. Har man båt kan man snabbt förflytta sig och söka rätt platser i en fjord. Jag har i stort sett enbart fiskat områden med frånlandsvind. Det är där som man hittar det klara vattnet då ytvattnet far iväg och trycker upp klart vatten från bottnen. Med det enkla trixet har jag lyckats leverera ett antal godkända fiskar i stort sett dagligen. Bortsett från i förrgår ska sägas. Den dagen (28 april) var fruktansvärt trög.
25 april lyckades vårt team, Team Edge bestående av mig, grabben Didrik och Carl-fredrik Haglund vinna båtklassen i Hakefjorden Cup med tre fina fiskar. En Norgeresa för 4 pers till https://torvholmen.no/ var förstapris, så nu ska vi planera en norgetur ihop Jag körde fluga hela dagen i busvädret medans de andra två gick över till spinn. Vi fick vinnarfiskarna på spinn, Truttan 11 och Öringdraget G2.
Jag är övertygad om att det bästa fisket ligger framför oss och jag tippar att under kommande två veckor så vi det fisket som vi förväntade oss skulle komma i början av april.
Av
Jonas, · Publicerat